HAKKIMIZDA

2020 doğumlu “Hadi Balık” markasından 8 yıl öncesine taşıyalım sizleri.

Doğaya olan tutkumuz ile yola çıktık ve başladığımız işin en iyisi olmak için kolları sıvadık. Üretim bazımız olan Olivka Balık Çiftliğini 2012 yılında kurarken araştırdık, değerlendirdik, denedik.

Bizi başarıya taşıyacak olan her fikire, her fedakarlığa yakın durarak, en doğru üretim yerlerini, işini en iyi yapanları, en doğru üretim süreçlerini biraraya getirdik. Tarım’da kullanılan son teknolojiyi takip ederek, en iyi koşulları arayıp bulduk. Asla taviz vermediğimiz yüksek kalite hedefi ve doğala olan saygımız ile herkesin yaptığını değil, en iyisine ulaşmayı hedefledik.

Ürünlerimizi ilk kez hasat edip sonuçlarını gördüğümüzde duyduğumuz mutluluk, bize çıkış noktamızın ne kadar doğru olduğu bir kez daha gösterdi.


En iyisi; en iyisini üretmek…

 

Olivka Balık Çiftliği” tarafından üretilen denizin mucizesi olan balığı, en yüksek kalite ile doğal yaşama zarar vermeden, doğanın kaynaklarını en verimli üretim teknikleri ile yetiştiriyor ve 6 yıldır gururla Türkiye’de ve Avrupa’da sofralara taşıyoruz.

Daha iyisinin her zaman var olacağına inanıyor, her zaman daha iyinin öncüsü olabilmek için de durmaksızın araştırmaya, denemeye ve yatırım yapmaya devam ediyoruz.

“Hadi Balık”, Olivka Balık Çiftliğinin üretim gücünü , kalite felsefesini ve doğa tutkusunu arkasına alarak 2020 yılının zorlu karantina günlerinde doğdu.

Eşimizin dostumuzun “taze balık istiyoruz” isteklerini yerine getirmek için kendi araçlarımız ile Bodrum’dan yola çıktık, evlerine teslim ettik.
Beğenileri ve dostlarına tavsiyeleri bir kıvılcım oldu ve bizleri zorlu bir yolculuğa çıkmaya teşvik etti. Hadi Balık olarak tüketicilerimize söz verdik: kalitemizden asla ödün vermeyeceğiz, her zaman sadece doğruyu söyleyeceğiz ve mükemmele ulaşma hedefinde özenimiz ve dikkatimiz her zaman en üst seviyede olacak.

 

Hadi Balık ürünlerini kendi üretimimizle sınırlı tutmadık, yine en iyi üreten, en lezzetli pişiren, en sürdürülebilir avcılık yapan iş ortaklarımızı da bir çatı altında topladık.

 

 

Bu güzel ürünleri kimseye emanet etmeden kendi araçlarımız ile soğuk zincir içinde taşıyoruz ve evlerinize Ege’nin tadını ve enerjisini bir nebze de olsa getirebiliyorsak ne mutlu bize! 

BİZ KİMİZ

Sample image

 

Berke KARDEŞ

Ankara’da 1975 yılında doğdum. TED Ankara Koleji ve Mülkiye-Hariciye bölümlerinde öğrenimimi tamamlayarak 18 yıl sürecek profesyonel iş hayatıma “Anadolu Efes” Bira Grubu’nda başladım. “Efes Bira Grubu” bünyesinde kurumsal finans, satış yöneticiliği, kanal pazarlama müdürlüğü, pazarlama direktörlüğü ve son olarak Grup Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevlerinde bulundum.

 

Profesyonel iş hayatımın 11 yılı, 2.vatanım olarak gördüğüm Rusya, Moskova’da geçti. 2014 yılında doğaya ve denize daha yakın olabilmek arzusu ile kurumsal hayattan ayrılarak Bodrum’a yerleştim ve “kurumsal balıkçı” oldum. 

 

En sevdiğim hobilerim denizde yaşam ve yemek… Kızıma ve oğluma çok düşkün bir babayım ve evliyim.

 

Sample image

 

Ufuk ÇANGIR

İstanbul’da 1967 yılında doğdum. TED Zonguldak Koleji ve İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldum.

Profesyonel iş hayatıma inşaat alanında faaliyet gösteren uluslararası firmalarda saha ve proje yöneticisi olarak başladım. ABD, Norveç, Ukrayna ve Rusya gibi farklı coğrafyalarda projeler yaptım, tecrübeler kazandım.

 

İnşaat şantiyelerinde koştururken; çocukluk hayalim olan tarıma odaklanmaya karar verdim ve 2000’li yılların başlangıcı ile tarımın her alanına dokunmaya çalıştım.

 

“Olivka Balık Çiftliği”nin kurucu ortağı olmak, gerçekleşen hayallerimin en güzeli idi. Doğaya ve balığa aşık iş arkadaşlarım ile beraber heyecanımızı kaybetmeden, sürekli gelişmeye ve her zaman yeniden öğrenmeye devam ediyoruz.

 

Ailem, deniz ve balık en sevdiklerim. 3 çocuk ve 3 köpek babasıyım ve evliyim.

 

Melis KARDEŞ GİRGİN

1978 yılında Ankara’da doğdum. Özel Arı Koleji, Hacettepe Üniversitesi Turizm ve İşletme bölümleri ile London School of Public Relations programında öğrenimimi tamamladım.

 

İş hayatıma ilk olarak; Ankara Hilton Oteli ve Ankara Sheraton Otelleri/Ankara Business Center’da başladım.

 

Çocuklara olan sevgim ile organizasyon tecrübemi birleştirerek Ankara’nın ilk parti evlerinden biri olan “Kids Club Parti Evi”’ni işletmeye başladım.

 

1000’den fazla doğum günü partisi düzenleyerek hem çocukların hem de ailelerinin yüzünü güldürdüm. Evli, 2 çocuk ve 2 köpek annesiyim. Bodrum, deniz ve ailem vazgeçilmezlerim…

 

Benim için çok özel ve heyecan veren yeni işim “Hadi Balık”da ise en önemsediğimiz konu olan Müşteri İlişkileri ve Memnuniyetinden sorumluyum. Mutluluğunuz mutluluğum! 

 

Serkan SOYLU

1984 yılı Çorum doğumluyum. Lisans eğitimimi Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde yaptım.

 

Su ürünleri paketleme ve işleme alanlarında iş geliştirme sorumlusu ve üretim sorumlusu olarak başta Kılıç Holding olmak üzere 15 yıl boyunca görev yaptım.

 

Ülkemizde Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin kalbi niteliğindeki Milas - Bodrum bölgesinde ikamet etmekteyim.

 

Doğanın benim için en güzel parçası olan balık yolculuğuma ilk günkü heyecanım ile devam etmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

 

Taptaze balıklarımızın hasat tazeliği korunarak paketlenmesi ve 'soğuk zincir' korunarak sizlere ulaşmasından sorumluyum. 

 

Elvan KESKİN

1979 yılında Milas’da doğdum. Egeli denizci bir ailenin kızıyım. Çocukluğumdan beri denize ve doğaya olan ilgimi hayatımın bir parçası yaparak öğrenimimi Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri fakültesinde tamamladım.

 

2018 yılında “Olivka Balık Çiftliği” ve “Hadi Balık” ailesine katılmadan önce su ürünleri sektöründe 17 yıl çalıştım. 

 

Tüm işlerimde; uluslararası kalite sertifikaları denetimlerinin eksiksiz tamamlanması ile gurur duyuyorum. Hobilerim resim yapmak, amatör balıkçılık ve çiçek yetiştirmektir. 

 

Evli ve 1 kız annesiyim “Hadi Balık”’taki sorumluluğum; üretim & paketleme süreçlerimizin ve Kalite Politikamızın eksiksiz uygulanmasını kontrol etmek ve sizler tarafından her zaman “denetlenebilir” şeffaflıkta olmamızı sağlamaktır. 

Hakkımızda
Üretim
Soğuk Zincir
Teslimat
Taptaze Balıklar
Çerez Kullanımı